Haber

Türkiye’nin Çobanbey ve Cilvegözü sınır kapıları da Suriye’ye uluslararası yardım için çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’ye uluslararası insani yardım ulaşımı için Türkiye’nin Cilvegözü sınır kapısının ardından Çobanbey ve Öncüpınar sınır kapıları da devreye girdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde yarısından fazlası muhalefetin kontrolündeki bölgelerde olmak üzere en az 3 bin 688 kişi daha hayatını kaybetti, 14 bin 749 kişi de yaralandı. Depremden etkilenen bölgelere uluslararası insani yardım ulaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Suriye özel oturumunda, Suriye’ye uluslararası insani yardım ulaştırılmasında da aralıklı olarak kullanılan Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kapatıldığını belirtti. Kilis’te Çobanbey ve Öncüpınar sınır kapıları gibi. kullanımı konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Guterres, depremlerden etkilenen milyonlarca kişiye gıda, sağlık, beslenme, korunma, barınak, kışlık erzak ve diğer hayati malzemelerin ulaştırılmasının son derece acil olduğunu belirterek, Beşar Esad rejiminin Türkiye’den iki yeni geçiş noktasını kullanmayı kabul ettiğini söyledi. Depremlerin ardından Suriye’ye insani yardım sağlamak için. ettiğini belirtti.

Bu geçiş noktalarının açılmasının daha fazla yardımın daha hızlı ulaştırılmasını sağlayacağına dikkati çeken Guterres, iki yeni sınır kapısı açma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suriye’nin kuzeyindeki yerel makamlardan alınan bilgiye göre, dün gece varılan anlaşmanın ardından ilk BM yardımları Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye girmeye başlayacak.

Türkiye yeni kapılar açmak için davetler yapıyordu.

Sarsıntı öncesinde ve sırasında Türkiye, Suriye’ye insani yardımın erişimini kolaylaştırmak için uluslararası geçişlerde kullanılmak üzere daha fazla sınır kapısı çağrısında bulunuyordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM’nin insani yardımlarının yıllardır İdlib’deki Babülhava Sınır Kapısı’ndan geçerek Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçtiğini, Cilvegözü sınır kapısına giden yol ve köprülerin depremler nedeniyle hasar gördüğünü ve yıkıldığını bildirdi. tamir edildi

Uluslararası toplumun Türkiye’ye deprem konusunda güçlü destek verirken Suriye’ye de yardım etmek istemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, “Şu anda Kilis’te bizim kontrolümüzde olan iki kapı var ve buradan insani yardım gönderebilecekler. kapısı” dedi Çavuşoğlu. söyledik.” dedi.

BM’den Suriye’ye sınır ötesi insani yardım

BM Güvenlik Konseyi’nin 2014 yılında aldığı karara göre, Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere uluslararası yardım gönderiliyor.

Irak ve Ürdün sınırlarından Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilirken, BMGK daimi üyeleri Rusya ve Çin vetolara başvurarak kapıların kapanmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu