Ekonomi

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, piyasaların yakından takip ettiği enflasyon raporunu açıklıyor.

Erkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bizim görevimiz fiyat istikrarı için bir an önce enflasyonu düşürmek ve enflasyonu tek haneye indirmektir. Tüm çalışmalarımızı bu azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

Haziran ayında başlattığımız güçlü nakit sıkılaştırmasıyla enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Enflasyon görünümünde net bir iyileşme sağlanana kadar tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Banka olarak misyonumuz enflasyonu tek haneye indirmek.

“ENFLASYONLA DÜŞÜŞ SÜRECİ 2024’TE BAŞLAYACAK”

Yurt içi talebin istikrara kavuşacağına ilişkin bazı öncü sinyalleri şimdiden alıyoruz. Enflasyondaki düşüş sürecinin 2024 yılının ikinci yarısında başlayacağını öngörüyoruz. Mali sıkılaştırmanın geniş etkileri zamana yayılıyor.

95 doları aşan petrol fiyatları yüksek volatilite göstererek 90 dolar civarında seyretmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarında ciddi bir belirsizlik görülüyor. Son dönemde gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışı gözleniyor. Tüm olumsuz şoklara rağmen ülkemizde finansman koşullarının istikrarlı kalmasını olumlu bir gelişme olarak vurgulamak isterim. Enflasyondaki artışta büyük şokların eş zamanlı yaşanması etkili oldu.

“FAZLILIĞIN ORTAYA ÇIKTIĞINI GÖZLEYORUZ”

Enflasyonun yükselişinde temel belirleyici faktör talebin yapısı ve dengelenmesidir. Bu çerçevede talepteki güçlü seyir devam ederken, bazı göstergelerde talep fazlasının ortadan kalktığı da gözleniyor. Eylül ayı enflasyonu Ekim ayına ilişkin yüksek frekanslı bilgiler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığı yönündedir.

“ENFLASYON BEKLENTİLERİNDEKİ BOZULMA AYDAN AYLIK YAVAŞLADI”

Arz-talep istikrarında yavaş yavaş normalleşme başladı. Aşırı talep mevcut istikrarı olumsuz etkiledi. Hizmet fiyatlarındaki katılık enflasyonu etkilemeye devam edecek. Hizmet enflasyonunun son dönemde artan katılığında kiralar öne çıkıyor. Özellikle büyük şehirlerde kiralık konut ilanlarında fiyat artışlarının yavaşladığı sinyallerini alıyoruz ancak bunun enflasyona yansıması zaman alacak. Enflasyon beklentilerindeki bozulma aydan aya yavaşladı. Parasal sıkılaştırma süreci beklentilerin yeniden sabitlenmesini başlatacak. Nakit sıkılaştırma sürecinde TL tasarruf araçlarına olan talebin artırılmasıyla tüketim talebinin dengelenmesi destekleniyor.

“ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK”

Enflasyon göstergeleri ana eğilimin gerilediğine işaret ediyor. Ekim ayına ilişkin öncü göstergeler de aylık enflasyondaki düşüşün devam edeceğine işaret ediyor. Bütünsel bir anlayışla parasal sıkılaştırma süreci güçlendiriliyor. Likidite fazlasının sterilizasyonu yoluyla niceliksel sıkılaştırma devam ediyor. Bugünkü kararlarla sistemden ilave 350 milyar TL likidite çekilmesiyle toplam sterilizasyon 1 trilyon TL’yi aşacak. Son 5 ayda makro ihtiyati çerçevede bir sadeleşme olduğu açıkça görülüyor.

Gelen Haberin Detayları…

En son gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza indirin. (iOS, Android)Twitter’da kurabilir @Haber7Hesabınızı takip edebilirsiniz.

Uygulama mağazası Google Oyun Takip etmek

karsiyaka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu