Ekonomi

Kahramanmaraş’ta depremde zarar gören su ürünleri çiftçilerine destek

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde işletmeleri zarar gören ve destekten yararlanmak isteyen su ürünleri yetiştiricilerinin 8 Eylül’e kadar Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan Depremde Zarar Gören Su Ürünleri Çiftliklerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen illerde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelere takviye uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Söz konusu işletmelerde üretim havuzları, kafesler ve kuluçkahanelerde balık yumurtası, yavru, porsiyonluk ve anaç balıkların hasar ve tahribat nedeniyle zarar gördüğü belirlendi. Afetten özellikle geçimini su ürünleri yetiştiriciliğinden sağlayan üreticilerin ve bölge ekonomisinin olumsuz etkilendiği belirlendi.

Tebliğ’e göre, depremde işletmesi zarar gören ve destekten yararlanmak isteyen su ürünleri yetiştiricilerinin destek başvuru dilekçesi ve Bakanlıkça hazırlanan hasar tespit tutanağı ile Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvurması gerekiyor. İl müdürlüklerinde 8 Eylül mesai bitimine kadar.

Zarar gören su ürünleri işletmelerinin faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe giren “Depremde Zarar Gören Su Ürünleri İşletmelerinin Desteklenmesine Dair Karar” kapsamında, adet başına 0,2 lira balık yumurtası yardımı , Adet, kilogram başına 1 lira yavru balık yardımı. 30 liralık kısım balık yardımı, 250 liralık anaç balık yardımı yapılacak.

Tebliğ 6 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

haber-arpacay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu