Haber

Diyarbakır Barosundan Süleyman Soylu’ya yanıt: Kabul etmiyoruz

Diyarbakır Barosu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün yaptığı açıklamada, “PKK’nın avukatları ne zaman hapse atılırsa o zaman Türkiye’de PKK diye görülecek bir şey kalmayacak. Hedef onlar. Bu çok açık ve net” dedi. Baro konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün ülke olarak İçişleri Bakanımızın da katıldığı bir etkinlikte 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanırken; “PKK’nın avukatları tutuklanınca Türkiye’de PKK diye bir şey kalmayacak. Amaç bu. Bu çok açık ve net.” Avukatlık mesleğini kriminalize eden ve hedef alan avukat kılığında yaptığı açıklama kamuoyuna yansıdı.

İçişleri Bakanı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmaya ilişkin kişisel Twitter hesabından operasyon görüntüleri eşliğinde “Terör örgütü adına avukatlık yapanlara operasyon” şeklinde örnek açıklama yaptı. 24 Nisan’da savcılığa sevk edilen ve 25 meslektaşımız hakkında tutuklama kararı verilen dava. Bu açıklamasıyla masumiyet karinesini çiğnemiş ve yargıyı etkilemiştir. Nitekim 4 meslektaşımız sırf mesleki faaliyetlerinden dolayı hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmıştır.

İçişleri Bakanı’nın bu talihsiz ve maksatlı açıklamasının yeni bir soruşturma tehdidi taşıdığının da farkındayız. Temel hak ve özgürlüklerin son derece keyfi bir şekilde müdahale edildiği, başta avukatlar olmak üzere hak savunucularının, meslek kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yargı tarafından hedef alındığı ve cezai tehditlere maruz kaldığı bir süreçteyiz.

Her şeye rağmen bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; Avukat, yargının kurucu unsurlarından biri olan bağımsız savunmayı özgürce temsil eden, tüm vatandaşların adalete erişiminin ve adil yargılanmanın teminatıdır. Mesleğimize yönelik bu kriminalize edici ve maksatlı dili kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

habersuloglu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu