Yaşam

“Yeni Madeni Paramız” İddiasıyla Paylaşılan Bu 20 TL’nin Gerçeği Ne?

Arkasında Ayasofya Camii ve önünde 20 Türk Lirası olan bu madeni para; “Yeni 20 TL madeni paramız hayırlı olsun.” paylaşılan içinde. sanatta atatürk değilTepki verenler, ekonomiyi sallayanlar, Ayasofya Camii’nin üstünde olmasına kızanlar sizce…

Kısacası 20 TL madeni para çok tartışılan bir konu oldu. Aslında orta sıra 3 yıldır sosyal medyada karşınızda. Peki bu paranın aslı nedir? gerçekten şimdi 20 TL madeni paramızolacak mı?

Gümüş kaplamalı madeni paranın arka yüzünde, Ayasofya Camii silüeti Var ve altında 1453-2020 tarihleri ​​var. Ön yüzünde 20 Türk Lirası yazıyor ve altta 2020 tarihi var.

Aslında bu madeni para, 2020 yılında Ayasofya’nın cami olarak yeniden açılması için sınırlı sayıda basıldığı ve rastgele seçildiği için yalnızca koleksiyonerleri heyecanlandırabilir. ödeme yoluolarak kullanılamaz Üzerinde 20 Türk Lirası yazılmasının sebebi paranın 20 TL olması.

Kısacası; Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü mağazalarından satın alınabilecek 20 TL’lik madeni para, sadece hatırataşıma.

Ayrıca bir zamanlar gerçekten de 20 Liralık bir madeni para varmış. Bu vesileyle onu hatırlayalım:

20 TL’lik Ayasofya madeni parası dışında daha birçok hatıra parası var ve ilgilenen birçok koleksiyoner var! Bunlardan bazılarına bir göz atalım:

Coronavirüs Hatıra Parası

İstanbul Teknik Üniversitesi Hatıra Parası

Alparslan Türkeş Hatıra Parası

Adile Naşit Hatıra Parası

Yıldız Kenter Hatıra Parası

İbn Sina Hatıra Parası

Galileo Hatıra Parası

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Hatıra Parası

Kaynaklar: Doğrulama, Doğruluk, Nane

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu