Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Afyonkarahisar’da konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında 4 bin 200 kilometrelik demiryolu inşaatının devam ettiğini belirterek, “Bir yandan 13 bin 700 kilometrelik demiryolu ağında faaliyet gösteriyoruz. Demiryolu yatırımları bu açıdan çok önemli. üretimde lojistik maliyetlerimizi azaltmaktır.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, kentteki temasları kapsamında ilk ziyaretini Afyonkarahisar Valiliği’ne yaptı. Çiçeklerle karşılanan Karaismailoğlu, şeref defterini imzalayarak Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ile görüştü.

Daha sonra Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i makamında ziyaret eden Karaismailoğlu, burada İl Koordinasyon Toplantısına katıldı.

Karaismailoğlu, toplantı sonunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin farklı illerinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da güzel çalışmaları olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’de 20 yıldır açılış ve temel atma programlarının devam ettiğini belirterek, “Ülkemizin her yerinde bir hareketlilik var. Gelişen ve büyüyen dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Türkiye’nin altyapısını tamamlıyoruz. Son 20 yılda yapılacak işi 100 yıla sığdırmış bir Türkiye.Türkiye, güçlü ulaşım altyapısı sayesinde gelişiyor, büyüyor.” dedi.

“27 dakika süren yolu 15 dakika kısaltarak 12 dakikaya indireceğiz”

Karaismailoğlu, Türkiye’de 29 bini bölünmüş olmak üzere 70 bin kilometre yolun hizmet verdiğini söyledi.

“Böylesine kaliteli ve güvenilir yollar sayesinde sanayi ve turizmdeki artış ihtiyacını karşılıyoruz ve karşılamaya devam edeceğiz. Afyonkarahisar en değerli illerimizden biri. Bütün yolların birleştiği bir kavşak noktası. Ayrıca önemli yatırımlarımız da var. Afyonkarahisar’da.Afyonkarahisar-Şuhut otoyolumuzu da bugün yapıyoruz.İnşallah onu da hizmete açacağız.Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde projemizi tamamlayıp milletimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşayacağız.Afyonkarahisar-Şuhut ortası 22 kilometre. 27 Dakikalık yolu 15 dakika kısaltarak 12 dakikaya indireceğiz.Bunun sonucunda konforlu, güvenilir ve bölünmüş yolu hizmete sunacağız.Gelişiyor.Yatırımcılar daha hızlı geliyor.Sonuç olarak, istihdam, üretim ve ihracat artar.”

Karaismailoğlu, Türkiye’nin en büyük altyapı projelerinden biri olan Ankara-İzmir hızlı tren hattının yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi.

İhale süreçlerinin tamamlandığına işaret eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara’dan İzmir’e 600 kilometrelik bir güzergahta aslında devletimiz bu kadar büyük bütçeler harcayarak Afyonkarahisar’ın hem İzmir’e hem de Ankara’ya bağlantısını sağlayacak. Bölgedeki vatandaşlarımıza da bu konforu sağlayacak. Biz sadece yolcu taşımıyoruz. hızlı trenle.Yük de taşıyoruz.Lojistik açıdan da bölgemizin kalkınmasına fayda sağlayacak.Gelişen ve büyüyen Afyonkarahisar’ın turizm,tarım ve sanayide önünü daha da açacaktır.Çok değerli ve büyük yatırım.Ankara-İzmir hızlı trenini önümüzdeki 3 yıl içinde bağlayacağız.Afyonkarahisar’ın doğu-batı aksındaki bağlantılarını da tamamlamış olacağız.”

“Demiryolu yatırımları çok önemli”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin karayolu altyapısına son 20 yılda önemli yatırımlar yaptıklarını belirtti.

Karaismailoğlu, bundan sonra demiryolu yüklü bir yatırım sürecine girildiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Şu anda tüm Türkiye’de 4 bin 200 kilometrelik demiryolu inşaatı devam ediyor. Bir yandan 13 bin 700 kilometrelik demiryolu ağı üzerinde faaliyet gösteriyoruz. Üretimde lojistik maliyetlerimizi düşürmemiz açısından demiryolu yatırımları çok önemli. Emisyonları azaltmak da önemli.Demiryolu, fayda sağlayacak altyapı sektörlerimizden biri.”

Karaismailoğlu, 20 yıl önce Afyonkarahisar’da 54 kilometre bölünmüş yol olduğunu, bugün bu sayının il genelinde 11 kat artarak 590 kilometreye ulaştığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu