Ekonomi

Trump’ın sus payı davasında kapanış konuşmaları önümüzdeki Salı günü yapılacak

Manhattan Ceza Mahkemesi, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın sus payı davasının son aşamasına hazırlanıyor ve kapanış konuşmaları önümüzdeki Salı günü yapılacak. Kasım ayında yapılacak seçimlerden önce Trump’ın jüri önünde yargılanacağı tek dava olması beklenen dava, hem savcıların hem de savunma avukatlarının jüriye son özetlerini sunmalarıyla sona erecek.

Kapanış konuşmalarında Manhattan Bölge Savcılığı jüri üyelerini, Trump’ın yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels ile yaşadığı iddia edilen ve Trump’ın reddettiği cinsel ilişkiyi gizlemek için iş kayıtlarında kasıtlı olarak tahrifat yaptığı konusunda ikna etmeye çalışacak.

Savcılığın, makul bir şüphenin ötesinde, Trump veya ortaklarının başka bir suç işlemek veya gizlemek amacıyla iş kayıtlarına yanlış girişler yaptığını ve 34 spesifik kaydın gerçekten tahrif edildiğini kanıtlaması gerekiyor.

Öte yandan, Trump’ın hukuk ekibi jüri üyeleri arasında beraat kararı çıkmasına yetecek kadar şüphe uyandırmaya ya da en azından bir jüri üyesini aynı fikirde olmamaya ikna etmeye çalışacak ki bu da jürinin karar vermemesi ve olası bir hatalı yargılama ile sonuçlanabilir.

Kapanış konuşmalarının ardından Yargıç Juan Merchan, jüriye müzakereleri için gerekli yasal standartlar ve kanıtların yorumlanması konusunda ayrıntılı talimatlar verecektir. Jüri tüm kanıtlara erişebilecek ve cevap vermeden önce hem savcılık hem de savunma makamına danışacak olan hakime soru sorabilecektir.

Karar için oybirliği gereklidir. Kararın çıkmaza girmesi halinde Merchan davanın düşmesine karar verecektir. Jüri bir karara vardıktan sonra mahkemeyi bilgilendirecek ve Merchan, mahkeme başkanının kararı okumasını dinlemek üzere ilgili tarafları mahkeme salonuna çağıracaktır. Merchan daha sonra kararı onaylayacak ve nihai kararı verecektir, ancak her iki taraf da jürinin kararını geçersiz kılmasını talep edebilir.

Trump suçlu bulunursa, ceza muhtemelen haftalar ya da aylar sonra verilecektir. Trump’ın ilk kez şiddet içermeyen bir suçla itham edilen bir suçlu olduğu göz önüne alındığında, cezasını beklerken muhtemelen kefaletle serbest bırakılacaktır. New York’ta, sabıka kaydı olmayan ve yalnızca ticari kayıtlarda tahrifat yapmaktan hüküm giyen kişilerin hapis cezası alması nadirdir; para cezaları veya şartlı tahliye daha tipik cezalardır.

Trump’ın karşı karşıya olduğu suç olan ticari kayıtlarda tahrifat yapmanın azami cezası 1-1/3 ila dört yıl hapis arasında değişmektedir. Yine de hapis cezası verilen davalarda sanıklar genellikle bir yıl ya da daha az ceza almaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habertutak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu