Haber

Sırbistan’dan Kosova adımı! BMGK’dan talep edilecek

Vucic, başkent Belgrad’da millete hitaben yaptığı konuşmada, Kosova’da yürürlüğe giren nakit işlemlerde Sırp dinarının kullanılmasını yasaklayan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

KOSOVA’LILARA BASKIN YAPILMAKLA SUÇLANIYOR

Sırp dinarının ülkede kullanılacağı Kosova Başbakanı Albin Kurti tarafından açıklandı. “yasaklandı”Vucic, kararla ilgili şunları söyledi: “Sırpları kasten dayanılmaz yaşam koşullarına maruz bırakıyoruz”Hedef alındığını savundu.

Vucic, söz konusu kararın aynı zamanda Sırpları bölgeden “sürgün etmeyi” amaçladığını savundu. “Kosova polis güçleri ülkede Sırpların en çok yaşadığı bölgelere baskın düzenledi.”Ortadan kayboldu.

BMGK’DAN ACİL TOPLANTI TALEP EDİLECEK

Uluslararası ortaklarıyla çalışmaya ve görüşmeye devam edeceklerini belirten Vucic, Pazartesi günü BMGK’ya “Kosova meselesiyle ilgili” acil oturum talep eden bir mektup sunacaklarını kaydetti.

Vucic ayrıca, “Batılı ortakların sözlerini tutacaklarına ve Kosova’daki Sırp nüfusunun temel hakları için mücadele etmeye çalışacaklarına inanıyorum.” dedi. söz konusu.

Kosova Merkez Bankası (BQK), “Ülkede nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin euro olduğunu belirten düzenlemenin yürürlüğe girdiğini” duyurdu.

Kosova’da 2002’den bu yana resmi para birimi euro iken, Sırp dinarı çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde ödemeler ve maaşlar için kullanılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu