Haber

Rusya, Nijer’e askeri müdahale uyarısında bulundu

Ecowas bölgesel bloğunun yedek kuvvetini toplama kararının ardından Rusya, Nijer’e askeri müdahalenin “uzun süreli bir çatışmaya” yol açacağı konusunda uyardı. Böyle bir müdahalenin Sahel bölgesini istikrarsızlaştıracağını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, darbeyi resmi olarak desteklemediğini bildirdi.

Ancak ABD, devrik lider Mohamed Bazoum’un göreve dönmesini desteklemek için çaba harcıyor ve Wagner, paralı asker grubunun istikrarsızlıktan yararlandığını söylüyor. Cuma günü, darbe yanlıları başkent Niamey yakınlarındaki Fransız askeri üssünde ellerinde Rus bayrakları ile protesto gösterileri düzenlediler, bazıları “Fransa ve Ecowas’a hayır” diye bağırdılar.

Her iki ülke de Nijer’de askeri üsler işletiyor ve bu üsler daha geniş bölgede cihatçı gruplara karşı operasyonlar başlatmak için kullanılıyor. Ecowas ülkelerinin askeri yetkililerinin, askeri müdahale planları hazırlamak için Cumartesi günü bir araya geleceği bildiriliyor.

Blok, krize diplomatik bir çözüm bulmaya açık olduğunu söyledi, ancak Nijerya Devlet Lideri Bola Tinubu Perşembe günü “Güç kullanımı da dahil olmak üzere hiçbir seçenek masadan kaldırılmıyor” dedi.

ABD askeri hamleyi açıkça desteklemese de, onları cunta yönetiminin geri çekilmesini ve ülkenin demokratik anayasasının yeniden kurulmasını sağlamaya davet etti.

Nijer cuntası şu anda Ecowas başkanlarının son açıklamalarına yanıt vermedi. Tüm bunların ortasında, 26 Temmuz’da ordunun iktidara gelmesinden bu yana tutsak olan Bay Bazoum’un sağlığı ve güvenliğiyle ilgili endişeler artıyor.

AB dış politika lideri Josep Borrell, kendisi ve ailesinin “birkaç gün boyunca yiyecek, elektrik ve tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığını” söyledi. BM insan hakları komiseri Volker Türk, gözaltı koşullarının “insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye” kadar gidebileceğine dair güvenilir raporlar aldığını söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Bay Bazoum’un bu hafta kendilerine ve ailesine “insanlık dışı ve zalimce” muamele edildiğini söylediğini bildirdi. Bay Bazoum’un aktardığına göre HRW, “Oğlum hasta, ciddi bir kalp rahatsızlığı var ve bir doktora görünmesi gerekiyor” dedi.

karesiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu