Ekonomi

Petrol fiyatları Fed’in faiz artırımı tartışmaları arasında düşüş eğilimini sürdürüyor

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırma potansiyelinin etkisiyle bugün üst üste dördüncü gün geriledi. Fed’in son politika toplantısının tutanaklarında daha sıkı bir para politikası tartışmaları ortaya çıktı ve enflasyonun devam etmesi halinde faiz oranlarının yükselebileceğini gösterdi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,2’lik hafif bir düşüşle varil başına 81,70 $’a ulaşırken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri %0,4’lük bir düşüş yaşayarak 77,28 $’dan fiyatlandı. Gerileme, her iki ölçütte de %1’in üzerinde düşüş görülen Çarşamba gününden bu yana devam ediyor.

Federal Rezerv’in toplantı tutanakları, mevcut politika faizinin korunması olasılığının altını çizdi, ancak enflasyon risklerinin gerçeğe dönüşmesi halinde daha fazla faiz artışı için de kapıyı açtı. Tutanaklarda, “Çeşitli katılımcılar, enflasyona yönelik risklerin böyle bir eylemin uygun olacağı şekilde gerçekleşmesi halinde politikayı daha da sıkılaştırma istekliliğinden bahsetti.” denildi.

Daha yüksek faiz oranları borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açabilir, bu da ekonomik büyüme için mevcut fonları ve dolayısıyla dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’deki petrol talebini azaltabilir.

Petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskıya katkıda bulunan ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenmedik bir şekilde 1,8 milyon varil artarak 2,5 milyon varillik azalma tahminini boşa çıkardı. Bu veri Enerji Enformasyon İdaresi tarafından sağlanmıştır.

Küresel ham petrol piyasası da rafineri talebinin azalması ve arz bolluğundan etkilendi. Citi analistleri artan petrol stokları, cansız talep, rafineri marjlarındaki zayıflık ve rafineri faaliyetlerinin azalma potansiyeli nedeniyle piyasada son dönemde bir yumuşama yaşandığını belirtiyor.

Petrol piyasasını daha da etkileyen Rusya, Nisan ayında OPEC+ üretim kotasını “teknik nedenlerden” dolayı aştığını kabul etti. Rusya Enerji Bakanlığı Çarşamba günü geç saatlerde OPEC’e bu fazla üretimi telafi etmek için bir plan sunacağını açıkladı.

Mevcut piyasa koşullarına rağmen Citi, Brent ham petrolünün 2024 yılının ikinci çeyreğinde varil başına ortalama 86 dolar olacağı tahminini koruyor. Ayrıca OPEC üyeleri ve Rusya’nın başını çektiği müttefiklerden oluşan OPEC+’nın üretim kesintilerini bu yılın üçüncü çeyreğine kadar sürdüreceğini öngörüyor. OPEC+’nın üretim stratejisini görüşmek üzere 1 Haziran’da toplanması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu