Haber

Mısır’da ilk kadın firavunun 5 bin yıllık mezarı bulundu

Arkeologlar 5 bin yıl önce hüküm süren güçlü bir kadının mezarını buldular. Orta Mısır’da bulunan bu mozole alanının, unutulmuş kadın firavun Meret-Neith’in son dinlenme yeri olabileceğine inanılıyor.

Meret-Neith, kocası Kral Djet ve oğlu Kral Den ile birlikte eski Mısır’ın ilk hanedanının hükümdarlarından bazılarıydı. Ancak son kazılar onun aynı derecede güçlü bir figür olabileceğini gösteriyor. Eğer bu doğru olsaydı Meret-Neith eski Mısır’ın ilk kadın hükümdarı olurdu. Ancak bazı uzmanlar bu teoriyi sorguluyor çünkü bu dönemde kadınlar ve kızlar genel olarak kraliyetin halefleri olarak görülmüyordu.

Ancak mezarı kraliyet figürlerine uygun olarak inşa edildiğinden onun nüfuzlu bir kişi olduğu varsayılmaktadır.

Mezardaki yüzlerce mühürlü şarap kavanozu gibi zengin eşyalar onun inanılmaz derecede yüksek bir otoriteye sahip olduğunu gösteriyor. Bu kavanozlar, bazıları son derece iyi korunmuş üzüm çekirdekleriyle doluydu. Bu kavanozların şimdiye kadar bulunan en eski şarap kanıtlarından biri olduğu düşünülüyor.

Bu değerli keşif, Viyana Üniversitesi’nden Christiana Köhler liderliğindeki bir arkeolog ekibi tarafından bulundu. Köhler, şöyle konuştu: “Şarap artık sıvı değildi ve kırmızı mı yoksa beyaz mı olduğunu bilemiyoruz. Ancak organik kalıntılar, üzüm çekirdeği ve muhtemelen tartar gibi kristaller bulduk ve bunların hepsi şu anda bilimsel olarak analiz ediliyor. Bu muhtemelen ikincisi. şarabın şimdiye kadar bulunan en eski doğrudan kanıtı.” “En eski kanıt Abydos’tan geliyor” dedi. Köhler, “Yeni kazılar bu eşsiz kadın ve dönemi hakkında heyecan verici yeni bilgiler ortaya çıkarıyor” dedi.

hamamozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu