Ekonomi

‘Merkez’den yeni adımlar ve kararlar!

ANKARA (İĞFA)– Merkez Bankası’nın seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımları kapsamındaki yeni düzenlemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ihracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesine verilen krediler, Merkez Bankası’nın kredileri kapatmaya yönelik tüm tedbirlerinin dışında tutuldu.

Kredi büyümesine göre teminat imkanı kapsamında yüzde 3 olan TL ticari kredilerde aylık büyüme limitinin yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi.

İhracat, yatırım, tarım ve zanaat kredileri bu feshin dışında tutuldu.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik tebliğine göre piyasa mekanizmasının işlerliğini artırmak amacıyla faize göre menkul kıymet tesisi uygulaması basitleştirildi.

Finansman kaynaklarının etkin kullanımını desteklemek amacıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme limitinin yüzde 2 olarak belirlenmesine, ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 3’lük limitin herhangi bir değişikliğe gidilmeden aynen devam ettirilmesine karar verildi.

Ayrıca, enflasyonun kontrol altına alınması ve iç talebin dengelenmesi kapsamında, kredi kartı nakit kullanımı ve kredili mevduat hesabına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu