Haber

Kuran’ı yırtan zanlı Kanada’da yakalandı

Kanadaile ilgili ontarioilde bulunan torontoKentin 30 kilometre kuzeyindeki Markham’da geçen Perşembe günü Markham Camii’ne giren, KuranŞüpheli, aracı söküp cemaate tacizde bulunan ve üzerlerinden araç süren polis tarafından yakalandı.

Polisten yapılan açıklamada, 28 yaşındaki zanlı Sharan Karunakaran’ın Toronto’da tutuklandığı ve zanlının tehdit, silahlı saldırı ve tehlikeli araç kullanmakla suçlandığı belirtildi.

Şüpheli, Salı günü Newmarket’taki Ontario Yüksek Adalet Divanı’nda mahkemeye çıkacak.

‘Nefret saikli bir saldırı’

Markham İslami Derneği (ISM)tarafından yapılan açıklamada “Markham İslam Cemiyeti, bir kişinin ibadet edenlerin üzerine araç sürmesi nedeniyle nefretle saldırıya uğradı. Son zamanlarda merkezimizde meydana gelen son derece üzücü, bariz bir nefret suçu hakkında cemaatimiz ve komşularımızla net bir şekilde iletişim kurmak istedik.”söylendi.

Saldırının Ramazan ayı nedeniyle caminin kalabalık olduğu bir zamanda gerçekleştiğine işaret edilen saldırganın camiye girer girmez Kuran-ı Kerim’i yırtıp çocuklara yönelik ırkçı ve İslamofobik sözler söylediği bildirildi. cemaat.

Açıklamada, saldırganın camiden çıkıp aracını cemaatin üzerine sürdüğü belirtildi. “Cemaatimizin güvende olduğundan emin olmak için hızlı hareket eden ve anladığımız kadarıyla bu kişiyi tutuklayıp suçlayan York Bölge Polisinin desteğini takdir ediyoruz. Ayrıca York Bölge Polisini bu konuyu potansiyel olarak nefret saikli bir suç olarak araştırmaya devam etmeye çağırıyoruz.”söylendi.

“Bu şiddetin ve İslamofobinin toplumlarımızda yeri yoktur”

Kanada Ticaret Bakanı Mary NgYaptığı açıklamada söz konusu ırkçı saldırıyı kınadığını ve böyle bir saldırının Kanada toplumunda yeri olmadığını belirterek, “Markham İslam Derneği’ndeki şiddet içeren nefret suçları ve ırkçı davranışlardan derinden rahatsız oldum. Bu şiddet ve İslamofobinin toplumlarımızda yeri yok.”söz konusu.

“Markham, İslamofobiyi şiddetle kınıyor”

Markham Belediye Başkanı Frank ScarpittiISM’deki olayı ‘nefret eylemi’ olarak nitelendiren, “Bu etkinlikten önceki gece, Müslüman toplumla iftar yapmak için diğer liderlere katıldım. Onlara tüm katkıları için teşekkür ettim. Markham, İslamofobiyi şiddetle kınıyor ve Markham, Müslüman toplumla dayanışma içinde duruyor.”ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu