Ekonomi

Katılım finansmanına yeni yasa geliyor

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, “Katılım finansmanı alanında kanun hazırlama çalışmalarımız devam ediyor. Sadece katılım finansmanı konusunda ayrı bir yasamız olacak. Böylece sektörün ihtiyaçlarına yönelik güçlü bir hukuki altyapıya sahip olacağız.”

Aşan, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin Ziraat Katılım iş birliğinde düzenlediği ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen “Reel Sektör Perspektifinden Türkiye’nin Katılım Finansmanı Stratejisi Toplantıları”na katıldı.

Göksel Aşan, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılıma, finansmana ve faizsiz finansa büyük önem verdiğini söyledi. Amaçlarının finansal sistem içinde iştirak finansmanının payını artırmak olduğunu belirten Aşan, “Tabii ki bu zor bir süreç, 100 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Bu 100 yıllık süreçte tüm sektörlerimiz sadece konvansiyonel bankacılık ile büyümüştür.Son 20 yılda faizsiz finans alternatifleri ortaya çıkmıştır.Bu oluşmuştur.İç içe, kemikleşmiş yapıyı kısa sürede tersine çevirmek kolay değildir.Fakat katılım finansı ne kadar çok artırabilirse finansal sistemdeki payımız ne kadar artarsa ​​hedefe o kadar yaklaşacağız.” söz konusu.

“Katılım finansını hak ettiği yere getirmek için çalışıyoruz”

Katılım finansında ilerleme kaydedilebilmesi için kamuya bazı sorumlulukların düştüğünü belirten Aşan, “Katılım finans sisteminin mevcut finansal sistem içindeki yeri kültürümüz, değerlerimiz, coğrafyamız, konumumuz ve geçmişimiz ile örtüşmüyor. ve jenerik altyapımız olması gerekenin gerisinde.Orada.Daha alınacak çok yolumuz var.İştirak finansmanı şu anda potansiyelinin altında.İştirak finansmanını hak ettiği yere getirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaştığımız İştirak Finansmanı Strateji Belgesi.Strateji belgemizde 84 adet aksiyon unsuru var.Bu aksiyon unsurlarının her birini önümüzdeki dönemde tek tek takip edeceğiz.Yasa alanındaki hazırlıklarımız devam ediyor. yan finansman devam ediyor Sadece yan finansmana ilişkin bağımsız bir yasamız olacak ve böylece departmanların ihtiyaçlarına yönelik güçlü bir yasal altyapıya sahip olacağız. t.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu