Haber

İzmir’de “Gezi Parkı Davası Tutukluları Serbest Bırakılsın” Eylemi

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

TMMOB İzmir Vilayet Uyum Konseyi üyeleri, Seyahat Parkı Davası tutuklularının hür bırakılması talebiyle aksiyon yaptı. Alsancak’ta “Gezi umuttur, yargılanamaz” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Basın açıklamasında, “Gezi Davası’nda verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Seyahat Davası’nda verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir. Tutukluluğun 200. gününde bir sefer daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal hür bırakın” denildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, Gezi Parkı Davası tutuklularının serbest bırakılması talebiyle bugün Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplandı. TMMOB üyeleri, “Gezi tutukluları özgür bırakılsın” pankartı açıp “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya daima birlikte ya hiçbirimiz”, “Can, Tayfun, Mücella; hoş günler yakında”, “Gezi umuttur, yargılanamaz” sloganları attı.

“GEZİ’YE SAHİP ÇIKMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Basın açıklamasını, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi üyesi Yusuf Ekici okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gezi Davası karar duruşması üzerinden 200 gün geçti. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu Üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımız 200 gün, Osman Kavala ise bin 937 gündür cezaevinde. TMMOB ve bağlı odaları olarak, mesleksel ve teknik bilgimizi halkın faydasına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Seyahat’e sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. TMMOB, ülke problemlerini meslektaşlarımızın yaşadığı problemlerden bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket etmektedir. Mühendis, mimar ve kent plancıları da bu anlayışla toplumun ortak bedellerinin yok edilmesine karşı; bayana, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik gerici ataklara karşı omuz omuza çaba etmiştir. Seyahat direnişi, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında beden bulmuş, Cumhuriyet tarihinin en kıymetli direnişlerinden birisi olmuştur.

“DERHAL SERBEST BIRAKIN”

AKP iktidarı, toplumsal direnişimizi tekraren yargılamaya, karalamaya, Gezi’yi düşmanlaştırmaya çalışmıştır. Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde, kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeyi, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımızın nezdinde, milyonların örgütlülüğü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Fakat tüm bunlara karşın Seyahat direnişini toplum vicdanında ve şuurunda lekelemeyi başaramamışlardır. Seyahat Davası’nda verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı, tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davası’nda verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir. Tutukluluğun 200. gününde bir defa daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal hür bırakın. Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin.”

HAPİS CEZALARI VERİLMİŞTİ

Gezi Parkı Davası’nın 25 Nisan 2022’de yapılan duruşmasında, iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, mimar Mücella Yapan, avukat Can Atalay, belgesel imalcisi Mine Özerden, kent plancısı Tayfun Kahraman, sinema imalcisi Çiğdem Mater ve akademisyen Hakan Altınay’a ise 18’er yıl mahpus cezası verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu