Haber

Garo Paylan’dan Bakan Dönmez’e: “Her Gün Bu Ülkede Maden Emekçisi Ölüyor ve Bunların Vebali Sizin Boynunuzadır Sayın Bakan”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “Siz istifa etmezseniz, Türkiye Taşkömürü Başkanı’nı misyondan almazsanız, faal soruşturmanın önünü açmazsanız bu ülkede tekrar Somalar, tekrar Amasralar olacak. Her gün bu ülkede maden işçisi ölüyor ve bunların vebali sizin boynunuzadır Sayın Bakan” diyerek istifa çağrısı yaptı. Türkiye Taşkömürü Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bütçe görüşmelerine gelmemesini eleştiren Paylan, “Türkiye Taşkömürü Lideri, o aynaya bakarken sanki utanmış da mı buraya gelememiş? Milletin vekilleri ona hesap soracak diye mi buraya gelememiş? Sanki 42 kişinin vefatına sebep olduğu, bunun müsebbibi olduğu için mi buraya gelememiş” diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyondaki görüşmeler Bakan Fatih Dönmez’in sunumuyla başladı. Daha sonra söz alan Garo Paylan, Amasra’da yaşana maden faciası nedeniyle Bakan Dönmez’i ve hükümeti eleştirdi.

Garo Paylan, bütçe görüşmelerine Türkiye Taşkömürü Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun katılmamasına tepki göstererek, “Türkiye Taşkömürü Lideri, o aynaya bakarken sanki utanmış da mı buraya gelememiş? Milletin vekilleri ona hesap soracak diye mi buraya gelememiş? Sanki 42 kişinin vefatına sebep olduğu, bunun müsebbibi olduğu için mi buraya gelememiş” dedi.

Paylan, Bakan Dönmez’e, Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan maden faciasından sonra yapılan “Kader, fıtrat” gibi açıklamaları hatırlattı ve “Sayın Bakan, demokratik ülkelerde, bu türlü bir hadise olduğunda birinci olarak o kurumun genel müdürü vazifeden alınır. Misyondan alınır ki bu soruşturmalar faal bir biçimde yapılsın. Bu kişi sabıkalı üstelik, Zonguldak Kozlu’da olan maden faciasından dolayı 3 yıl 4 ay hapis cezası almış, sonra para cezasına çevrilmiş. Yazık değil mi, böyle sabıkalı bir kişiyi Türkiye Taşkömürü Başkanı olarak tutuyorsunuz? ve o kişi sabıkalı ve sonra geliyor, 42 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor, yaptığı ihmaller nedeniyle. Sayın Bakan, bu anlamda ‘Kader, fıtrat’ diyemezsiniz” diye konuştu.

Grizu patlamalarının önlenebileceğine dikkat çeken Paylan, şunları söyledi:

“Grizu faciası dünyada kalkmış artık, dünyada grizu faciası yok, Çin’de, Hindistan’da bile yok. Niçin bir tek bizde grizu faciası oluyor ya? Bu işin çok kolay bir teknolojisi var. O teknolojiyi faal bir halde kurup, havalandırmayı aktif bir biçimde yapıp, üstte yer üstü hizmetlerinde bu işin başında işini bilen, ehil beşerler olursa, bunlar da faal bir biçimde denetlenirse Taşkömürü Kurumları tarafından… Lakin o Beyefendi buraya gelmiyor, yüzü yok. Güç Bakanlığı tarafından, Çalışma Bakanlığı tarafından grizu faciası diye bir şey olmaz.”

Bakan Dönmez’e istifa çağrısı yapan Paylan, “Siz istifa etmezseniz, Türkiye Taşkömürü Başkanı’nı görevden almazsanız, etkin soruşturmanın önünü açmazsanız bu ülkede tekrar Somalar tekrar Amasralar olacak. Her gün bu ülkede maden emekçisi ölüyor ve bunların vebali sizin boynunuzadır Sayın Bakan” dedi.

Paylan, Bakan Dönmez’e, “Yerinde üretim temel Sayın Bakan, yerinde üretim artık. Bu türlü büyük güç santralleri kurup, oradan oraya aktarıp gücün yarısını kaybettiren düzenler artık bitiyor. Fabrika neredeyse orada üretim yapılıyor, konutun çatısında, cephesinde üretim yapılıyor. Bu bahislerde hiçbir vizyon ortaya koymadınız, geleceğin teknolojileri buralarda Sayın Bakan fakat ben size son cümle olarak şunu söyleyeceğim. Soma faciasından sonra, Amasra’daki faciadaki sorumluluğunuz nedeniyle istifa edin ve Türkiye Taşkömürü Başkanı’nı da istifa etmeden evvel lütfen vazifeden alın” daveti yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu