Haber

Depremzedelerin Yeni Hayatı Eğitim Merkezi’nde

ÇEKİM TARİHİ: 1 Şubat 2024

1.Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde konteyner kentte yaşayan depremzedelerden çeşitli görüntüler

2.Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki bir eğitim merkezinde sınava hazırlanan öğrencilerin çeşitli görüntüleri

5. Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi tanıtım afişinden çeşitli görseller

7. SES 4 (Türkçe): SILA KUDAILGA, Öğrenci

19 yaşındaki Semih Birsat Orcan’ın geleceğe dair büyük hayalleri vardı. Ancak 6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güneyini sarsan büyük deprem Orcan’ın hayatını değiştirdi.

“Depremi yaşadığımız yıl yani geçen yıl 12. sınıf öğrencisiydim ve üniversite sınavına hazırlanıyordum. Tabii depremden sonra sınava hazırlanacak evimiz, özel dershanemiz yoktu. kurum ya da ders çalışabileceğimiz herhangi bir yer.”

Deprem sonrası ailesiyle birlikte küçük bir konteynerde yaşamak zorunda kalan Semih’in hayatı zorlaştı.

Semih, Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki eğitim merkezinin kapsamlı desteğiyle artık hayatını toparlamaya çalışıyor.

“Öğretmenlerimden aldığım bilgiler sonrasında burayı öğrendik. Bir yıl daha burada sınava hazırlanmayı hedefliyorum. Bir anlamda evimiz konteyner değil burası diyebiliriz. Ders çalışmıyorum. Burada yalnızım. Benim gibi birçok arkadaşım var. Ayrıca burada bir kütüphanemiz var. Herkes ders çalıştığı için ekstra motivasyon elde ediyoruz.” oluyor.”

Eğitim merkezi, Gaziantep Valiliği ve bir kalkınma ajansının ortak yürüttüğü “Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi” kapsamında kuruldu.

Merkezde danışman olarak görev yapan Emine Kurur, Xinhua’ya merkezde yetişkinlere ve çocuklara satranç ve robotik kodlama gibi birçok alanda kurslar verildiğini söyledi.

“Bildiğiniz gibi deprem yaşadık. Öğrenciler konteynerde yaşıyor. Çalışma ortamları olmadığı için burayı aktif olarak kullanıyorlar.”

SES 4 (Türkçe): SILA KUDAILGA, Öğrenci:

“6 Şubat gecesi bizim için tam bir felaketti. Evimizi, her şeyimizi kaybettik. Pek çok yakın arkadaşımızı, öğretmenimizi, akrabamızı, aile çevremizi kaybettik. İnsanların psikolojisi çökmüştü.

Bu tür merkezlerin açılmasıyla biraz toparlandık. Aksi halde üniversite sınavına hazırlanmak bizim için hayalden öteye gidemez. Geleceğimizin geçmişimizden daha iyi olmasını diliyorum.”

Yaklaşık bir yıl önce Türkiye’nin güneyinde meydana gelen iki şiddetli depremde 53 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, yüz binlerce insan evsiz kalmıştı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Gaziantep’ten bildiriyor. (XHTV)

aladag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu