Ekonomi

Borusan Holding 39 milyar TL yatırım yapacak

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar, holdingin 2022 bilançosunu açıkladı. 2022’de 106 milyar TL ciroya ulaşan Borusan’ın FAVÖK’ü 14 milyar TL oldu.

Borusan’ı 200 yıl sonraya taşıyacak bir stratejik plan üzerinde çalıştıklarını belirten Kafadar, “Büyüme yaklaşımımızda belirlediğimiz 4 odak alanı olan ana iş alanlarımızı dönüştürmek ve geliştirmek, yakın çevrede büyümek üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. iş alanları açmak, yeni faaliyet alanlarına açılmak ve kurumsal girişim sermayesi ile değer yaratmaktır.” .

Borusan’ın 2025 yılına kadar 39 milyar TL’lik yatırım planları olduğunu belirten Kafadar, önümüzdeki dönemde önceliklerinin kârlı büyümek olacağını söyledi. Kafadar şöyle devam etti: “Faaliyet gösterdiğimiz iş kollarına baktığımızda 23,1 milyar TL üretime, 5,9 milyar TL enerji sektörüne, 2,8 milyar TL lojistik sektörüne, 2,3 milyar TL makine ve enerjiye harcayacağız. sistemleri ve otomotiv sektöründe 2025 yılına kadar 4 milyar TL. 0,9 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Saros, RES’i en büyük hibrit tesis haline getirmeyi hedefliyor

Borusan EnBW Enerji’nin yenilenebilir enerji alanında önemli adımlar attığını belirten Kafadar, “Şirketimiz yatırım planı kapsamında Balabanlı RES’te kapasitesini 36 MW artıracak. 80 MW Pelit RES projemiz de devam ediyor. Ayrıca Saros RES’te devreye alınacak ve santrali hibrit santrale dönüştürecek olan 94 MW’lık güneş enerjisi santralinin geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Saros RES, bu yatırımla birlikte Türkiye’nin en büyük RES-GES hibrit tesisi olacak.”

Borusan EnBW Enerji’nin hızlı şarj şebekesi kurma çalışmalarını da sürdürdüğünü belirten Kafadar, “Borusan EnBW Enerji, 7 bin hizmet noktasıyla sektörde yaygın hızlı şarj şebekesine sahip etkin operatörlerden biri olmayı hedefliyor.”

Dijitalleşmeye 1,3 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor

Sürdürülebilirlik çalışmaları ile 2022 yılında 1,1 milyon ton karbon salınımını engelleyen Borusan, 130 bin ton atık ve 350 bin ton su geri kazanımı sağladı. Ayrıca paydaşlar ve tedarikçiler nezdinde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla sürdürülebilir bir satın alma politikası uyguladıklarını belirten Erkan Kafadar, “Borusan, insan odaklı çalışmalarla 24 toplumsal katkı projesiyle 3.771 öğrenciye destek sağladı. Borusan ayrıca 126 milyon dolardan fazla maliyet avantajı sağladı. Holding, 2023 yılında dijital alana da 1,3 milyar TL yatırım yapmayı planlıyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarına 2,2 milyar TL’lik yeşil finansman sağlayan grup şirketleri bu sayede adımlarını daha hızlı atabilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu