Haber

Beyaz Saray: Suudi Arabistan hala İsrail ile normalleşmeyle ilgileniyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Etkileşim Koordinatörü John KirbyGazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Gazze’deki savaşa rağmen İsrail ile normalleşme anlaşması yapmakla ilgilendiğini söyledi.

KirbySuudi Savunma Bakanı Halid bin Salman Al Saud’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake SullivanSon dönemdeki görüşmelere ilişkin bir soruya verdiği yanıtta Bu görüşmelerden normale dönüş için bir yol bulduğumuzdan ve Suudilerin bu yolu takip etmekle ilgilendiğinden emin olarak çıktık.” cümlesine yer verdi.

KirbyAçıklamasında şu sözlere yer verdi:

Açıkçası şu anda İsrail ile Hamas arasında yaşananlar bu konuda pratik ilerleme kaydedilmesini zorlaştırıyor. Ayrıca 7 Ekim’den önce bile üzerinde anlaşmaya varılan bir çerçeveden hâlâ uzağımızı hatırlatmak isterim.

KirbyABD’nin İsrail-Suudi normalleşmesine kararlı olduğunu vurgulayarak, ” Suudiler de hâlâ bu konuda kararlı. “Fakat hepimiz, Suudi dostlarımız da dahil, Gazze’de olup bitenlere odaklanmış durumdayız.”söz konusu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin FerhanAçıklamasında İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme görüşmelerinin Gazze’deki savaşın bitiminden hemen sonra yeniden başlayacağına inandığını söyledi.

persembe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu