Haber

Beyaz Saray, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki savunma işbirliğinden endişeli

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Katılım Koordinatörü John Kirby, Kuzey Kore ile Rusya arasında artan savunma işbirliğinden “endişe duyduklarını” söyledi.

John Kirby basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin sonucunu bilmediklerini belirterek, Moskova’nın Pyongyang ile potansiyel bir silah anlaşması imzalamaya çalıştığını belirtti.

Kirby, “İran ile Rusya arasında gelişen savunma ilişkisi konusunda daha önce de ifade ettiğimiz gibi, Kuzey Kore ile Rusya arasında gelişen savunma işbirliği konusunda da endişelerimiz var” dedi. söz konusu.

John Kirby, Rusya’nın Kuzey Kore’nin yasadışı nükleer ve balistik füze programlarına verdiği desteğin “önemli bir endişe kaynağı” olacağını vurguladı.

İki ülke arasındaki bu iş birliğiyle Kuzey Kore’nin askeri kapasitesini geliştirebileceğine işaret eden Kirby, iki ülkenin silah anlaşmasına varması halinde “bu konuyu uygun şekilde ele alacaklarını” söyledi.

Putin ve Kim dün Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostochny Uzay Üssü’nde bir araya geldi.

Kim, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Putin ve Rusya hükümetinin kararlarını her zaman desteklediklerini belirterek, Rusya ile ilişkileri daha da geliştirmek istedikleri mesajını verdi.

Putin, Kim’le yaptığı görüşmeyi de “verimli” olarak nitelendirerek, bölgedeki durum ve ikili çıkarlar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

akdeniz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu