Haber

Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev, doğumunun 100. yılında SOCAR Türkiye’de anıldı

Çağdaş Azerbaycan’ın mimarı ve Ulusal Lideri Haydar Aliyev, doğumunun 100. yılında SOCAR Türkiye’nin faaliyet gösterdiği illerdeki kümelenme şirketlerinde eş zamanlı düzenlenen törenlerle anıldı. Törenlerde büyük devlet adamı ve örnek lider Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın bugünkü güçlü konumuna yaptığı büyük katkılardan bahsedildi.

Türkiye’nin en büyük doğrudan yabancı yatırımcı ve sanayi kuruluşu SOCAR Türkiye, çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu ve Ulusal Lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılını bir dizi etkinlikle andı.

Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluğuna ve kardeşliğine verdiği bedeli “bir” sözleriyle anlatan Haydar Aliyev için SOCAR Türkiye’nin İstanbul’daki genel merkezi ve faaliyet gösterdiği illerdeki küme şirketlerinde anma törenleri ve Haydar Aliyev’in fotoğraflarının yer aldığı stantlar düzenlendi. millet, iki devlet”. Anma programı, 10 Mayıs Çarşamba günü SOCAR Türkiye’nin İstanbul’daki Genel Müdürlüğü’nün müze alanında gerçekleştirildi. Törenler İstanbul, İzmir Aliağa, Kayseri, Bursa ve Ankara’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Anma törenleri kapsamında SOCAR Türkiye çalışanlarına Haydar Aliyev’in 100. doğum yılı anısına hazırlanan kısa film izletildi. Sinemada kendine yeten, geleceğe güvenle bakan Azerbaycan’ın başarısının mimarının 1923 doğumlu Haydar Aliyev olduğu vurgulandı. Ayrıca tüm lokasyonlarda Haydar Aliyev’in hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraf kabinleri gezildi.

Çağdaş Azerbaycan’ın mimarı

Çağdaş Azerbaycan’ın büyük siyasetçisi ve mimarı Haydar Aliyev, hayatı boyunca ülkesini bugünlere getirmek için çalıştı. Hem Sovyet döneminde hem de bağımsızlık döneminde hayatını ülkesine ve halkına adayan Haydar Aliyev, 7 ülkeden 11 şirketle Azeri-Çırak-Güneşli (ACG) havzasının işletilmesini öngören “Asrın Anlaşması”nı imzaladı. Azerbaycan’ın en büyük petrol sahası ve dünya pazarlarına petrol ihracatı. ekonomik kalkınmasının temellerini atmış ve ülkesinin uluslararası arenadaki yerini sağlamlaştırmıştır.

SOCAR Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi ve söz sahibi olmasının amacı Haydar Aliyev’in mirasıdır. 15 yılda 18 milyar doların üzerinde yatırım yapan SOCAR Türkiye, Haydar Aliyev’in işaret ettiği kardeşlik ve dostluğun dünyaya örnek bir yansımasıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu