Haber

AK Parti milletvekillerine yüklenen ve paylaşılan 79 saniyelik video: Git Erdoğan sil gözyaşlarını

2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri dün TBMM Genel Kurulu’nda başladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Meclis’te gergin anlar yaşandı.

“NASIL SEÇİLDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM”

AK Parti’ye yönelik sert sözler söyleyen Kılıçdaroğlu, TBMM’nin Sayıştay adına kamu kurumlarının mali faaliyetlerini denetleme görevini yerine getirmediğini belirtti. AK Parti saflarında Kılıçdaroğlu’nun sözlerini sık sık kesti. AK Parti milletvekilleri, “Meclis başkanını biz seçtik” deyince Kılıçdaroğlu, “Senin nasıl seçildiğini çok iyi biliyorum” yanıtını verdi.

TWİTTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI

Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı farklı bir açıklamada ise bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmayı paylaştı. Kılıçdaroğlu, “Şampiyonlar Ligi takımını görünce ağlamaya başladılar. Her seferinde daha kötüsünü getir dedik mi, af dileyip getirdiğini kovun ki milletin huzurunda en iyi şekilde durasınız.” tarihin gördüğü amatör takım mı şimdi git Erdoğan’a sil göz yaşlarını…” notu düştü.

Kemal KılıçdaroğluBütçe toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

“Meclis bütçeyi yapıyor ama başka bir şey yapıyor. Meclis de çıkardığı bütçenin kanuna uygun harcanıp harcanmadığını denetliyor. Meclis de böyle bir görev yapıyor. Denetimi Sayıştay aracılığıyla yapıyor. Sayıştay diyor ki, ‘Benim adıma TBMM’nin çıkardığı kesin hesap kanunu sizsiniz. Bütçeyi de siz yapacaksınız. Acaba bürokrasi, yürütme doğru mu harcadı, harcamadı mı?’ Ben demiyorum, Anayasa söylüyor. Madde 160. ‘Bütçe giderlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Sayıştay denetler’ diyor.

“Sindiriyor musun, sindiriyor musun”

Diğer konuya geçelim. Sayıştay denetim yaptı. Özellikle atananlara sormak istiyorum. Sayıştay, 315 kamu kurumunun faaliyet raporlarına baktı. 17 kurum hiç yıllık rapor yayınlamadı. Bunun anlamı ne? 17 kurumu yönetenler ‘Meclis ne demek? Bırak gitsin, Sayıştay ne demek? Raporu bile yayınlayamıyorum. Git kime söylersen söyle.’ Bunu sindiriyor musun? Sindiriyorsun. Sorun buradan başlıyor.

“HİÇBİR ŞEY YAPMIYORSUNUZ ARKADAŞLAR”

32 kurum faaliyet raporunda kullanılan kaynakları Sayıştaya bildirmemektedir. Yani TBMM’nin adını kontrol eden kuruma ‘size bilgi vermeyeceğim’ diyor. ‘Toplantı’. Ne meclisi kardeşim Meclis nereden geldi?’. ‘Bilgi vermiyorum’ diyor. Siz bir şey yapmıyorsunuz arkadaşlar, sorun buradan kaynaklanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu