İş

ABD’de tarım dışı istihdam, beklentilerin biraz üzerinde geldi

ABD’de piyasaların takip ettiği en önemli verilerden tarım dışı istihdam, ekonomistlerin tahminlerinin az üzerinde geldi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında tarım dışı istihdam 206 bin artış gösterdi. Analistlerin beklentisi istihdamda 200 bin artış olacağı yönündeydi.

Tarım dışı istihdam artışı Nisan ayı için 165 binden 108 bine, Mayıs ayı için 272 binden 218 bine revize edildi.

Ülkede işsizlik oranı %4,1 seviyesine yükseldi. Piyasa beklentisi, işsizlik oranının bir önceki ay gördüğü %4 seviyesinde sabit kalacağı şeklindeydi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) en son Haziran ayında açıkladığı tahminlerde işsizlik oranı beklentisi, bu yıl için %4, 2025 yılı için %4,2, 2026 yılı için %4,1 olarak belirlendi.

Çalışma Bürosu, özel sektörde istihdam artışının 136 bin, kamu istihdamında artışın 70 bin olduğunu açıkladı. Piyasalar özel sektörde istihdamın 160 bin artacağını öngörüyordu.

İmalat sektörü istihdamında 8 bin düşüş olurken inşaat sektöründe 27 bin artış yaşandı. Analistlerin imalat sektöründe tahmini 6 bin artış olmuştu.

Geniş tanımlı işsizlik oranı %7,4 seviyesinde kaldı.

Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda %0,29 artış olurken yıllık artış %3,86 seviyesinde açıklandı. Beklentiler aylık %0,3, yıllık %3,9 artış olacağına işaret ediyordu.

Ülkede ortalama çalışma saati değişmeyerek 34,3 saat olarak açıklandı. Piyasa beklentisi de çalışma saatinin 34,3 seviyesinde kalacağı yönündeydi. İş gücüne katılım oranı ise %62,6 olarak belirlendi.

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altındağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu